Minerály

Rovnako ako vitamíny, minerály pomáhajú vášmu telu fungovať normálnym a zdravým spôsobom. Od budovania alebo udržiavania silných kostí až po prenos nervových impulzov zohrávajú dôležitú úlohu vo vašom zdraví. Existujú dva druhy minerálov: makrominerály a stopové minerály. Medzi makrominerály, ktorých telo potrebuje väčšie množstvo, patrí vápnik, fosfor, horčík, sodík, draslík, chlorid a síra. Stopové minerály, ktorých telo potrebuje menej, zahŕňajú železo, mangán, meď, jód, zinok, kobalt, fluorid a selén.

#ShowMore#

Prehľad a vlastnosti minerálov

HORČÍK - MAGNÉZIUM

Horčík ( magnézium ) je štvrtým najrozšírenejším minerálom vo vašom tele. Hoci je horčík najlepšie známy svojou úlohou pri podpore zdravia kostí, nervov a svalov, je nevyhnutný pre viac ako 300 biochemických reakcií v našom tele! Pracuje s životne dôležitou molekulou na ukladanie energie nazývanou ATP, aby poskytla vášmu telu energiu, prenáša vápnik a draslík do bunkových membrán v procese, ktorý je rozhodujúci pre nervovú funkciu, normálny srdcový rytmus a kontrakciu svalov a podporuje dobré kognitívne zdravie.

Niektoré choroby môžu spôsobiť, že vaše telo stratí horčík rýchlejšie, než ho dokážete doplniť. Nízky obsah horčíka môže viesť k širokému spektru negatívnych symptómov vrátane únavy, kŕčov, straty chuti do jedla a problémov so spánkom. Hoci je horčík prirodzene prítomný v bežnej strave, ako je listová zelená zelenina, strukoviny, celozrnné výrobky a mliečne výrobky, naše telo nevytvára ani neuchováva horčík. Ak si nie ste istí, že vaša strava obsahuje dostatok potravín s vysokým obsahom horčíka, doplnky horčíka vám môžu pomôcť dosiahnuť ciele denného príjmu.

SELÉN

Selén je esenciálny minerál ( musí sa prijímať prostredníctvom stravy ), ktorý pomáha mnohým procesom vo vašom tele, vrátane syntézy DNA, reprodukcie, metabolizmu hormónov štítnej žľazy a ochrany pred infekciou. Selén je antioxidant, čo znamená, že pomáha chrániť naše bunky a tkanivá pred poškodením spôsobeným nadbytkom voľných radikálov, spôsobeným napríklad fajčením alebo znečistením. Je nevyhnutný pre správne fungovanie vášho tela a suplementácia selénom, je vynikajúci spôsob, ako si udržať dobré zdravie.

JÓD

Jód je esenciálny minerál. Vaše telo ho potrebuje na správne fungovanie, no nedokáže si ho vyrobiť samo. Väčšina ľudí prijíma všetok potrebný jód z potravy. Je prítomný hlavne v potravinách, ako sú ryby, morské riasy a mliečne výrobky. Jód je nevyhnutný pre fungovanie štítnej žľazy. Vaša štítna žľaza ho potrebuje na produkciu hormónov nevyhnutných pre metabolizmus. Nedostatok môže viesť k hypotyreóze, čo znamená, že vaša štítna žľaza nefunguje tak, ako by mala a môže viesť k problémom, ako je únava, bolesti kĺbov a problémy s plodnosťou. Minerál je dôležitý aj pre tehotné ženy a malé deti, pretože zohráva úlohu pri správnom vývoji kostí a mozgu. Mnoho ľudí získava všetok potrebný jód z potravy. Niektorí však potrebujú doplnok, ktorý im pomôže zabezpečiť, dostatočné množstvo tohto významného minerálu.

VÁPNIK

Vápnik je životne dôležitý minerál, ktorý vaše telo potrebuje na stavbu silných kostí a zubov. 99 % vápnika vo vašom tele je uložených vo vašich zuboch a kostiach a je zodpovedný za mnohé funkcie vo vašom tele. Je nepravdepodobné, že budete vedieť, kedy sú vaše hladiny vápnika nízke, ale keď ho nemáte dostatok, vaše telo začne využívať vápnik vo vašich zuboch a kostiach. Bez vápnika nebude vaše telo schopné správne fungovať. Vaše kosti a zuby môžu zoslabnúť a v dôsledku toho utrpí vaše celkové zdravie. Telo tiež potrebuje vápnik, aby sa svaly mohli pohybovať a nervy prenášať správy medzi mozgom a každou časťou tela.

Hlavné funkcie vápnika v našom tele sú:

  1. Rast a udržiavanie zdravých kostí – kosti, ako dynamické tkanivo neustále strácajú vápnik prostredníctvom remodelácie kostry. Znie to trochu desivo, ale je to len názov pre prirodzený proces obnovy kostí. Naše kosti obsahujú približne 40 % vápnika, takže nie je prekvapujúce, že udržiavanie hladiny vápnika v hladine je nevyhnutné pre zdravie kostí
  2. Prispieva k normálnej zrážanlivosti krvi – vápnik je potrebný na zrážanie krvi. Počas procesu koagulácie (zrážania) sa uvoľňujú ióny vápnika, ktoré sa viažu na ďalšie molekuly
  3. Pomáha našim svalom normálne fungovať – ióny vápnika zohrávajú úlohu pri pohybe tým, že pomáhajú proteínom vzájomne pôsobiť, aby stimulovali svalovú kontrakciu

Mali by ste byť schopní získať požadované množstvo vápnika prostredníctvom stravy. Medzi potraviny, ktoré obsahujú vysoké množstvo vápnika, patrí mlieko, syry a iné mliečne výrobky. Chápeme, že pre niektorých ľudí môže byť problém zaradiť do stravy viac vápnika alebo urobiť zmeny životného štýlu. Z tohto dôvodu je vhodné zaradiť doplnky stravy s obsahom vápnika.

ZINOK

Zinok je stopový minerál, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie niekoľkých dôležitých systémov a procesov v tele. Zinok pomáha pri imunitnej funkcii, syntéze bielkovín, hojení rán, metabolizme, trávení, raste počas tehotenstva a pod. Je tiež potrebný na udržanie zdravých kostí, vlasov, nechtov, pokožky a dobrého zraku.

Zinok, ako základná živina si telo nedokáže vyrobiť ani uložiť. Musí sa získavať prostredníctvom potravy alebo doplnkov. Ak máte problém získať zinok zo stravy, môžete ho doplniť, aby ste predišli nedostatku zinku. Je dôležité vedieť, že zinok je minerál, ktorý je často súčasťou multivitamínov, takže ak ich užívate denne, možno ho už máte dostatok. Kvôli svojej úlohe pri podpore imunity sa zinok často spája s vitamínom C.

ŽELEZO

Železo je potrebné na tvorbu hemoglobínu, proteínu v červených krvinkách, ktorý je zodpovedný za prenos kyslíka v tele. Keď hladina železa klesne, môžeme sa cítiť slabí, unavení a letargickí. Anémia z nedostatku železa je typ anémie, ktorá je špecificky spôsobená nedostatkom minerálneho železa v tele. U dospelých je často spôsobená stratou krvi alebo tehotenstvom, hoci u detí často súvisí s nedostatkom železa v strave. To sa dá prekonať zdravou a vyváženou stravou, ktorá zahŕňa červené mäso, ryby a listovú zeleninu.

Nie je vždy možné udržať si zdravé hladiny železa jednoduchým dodržiavaním diéty bohatej na železo. Niekedy naše telo potrebuje vzpruhu a práve tu môžu byť doplnky železa cenné. Môžu pomôcť najmä vtedy, ak je nedostatok železa niečo, čo potrebujete zvládnuť pre zlepšenie zdravotného stavu.

Stránka 1 z 2 - 27 položiek celkom

Cena

1042
11042

Značky

Forma

Zobrazených položiek: 27
taurat horecnaty magnezium 60 kapsul 01
Novinka
€21,20

Horčík v kombinácii s L-taurínom v podobe magnézium taurátu.

29947
microcell nutriguard plus antioxidanty na posilnenie imunity 60 kapsul 01
Novinka
€30,75

Kombinácia najlepších vitamínov a minerálov pre posilnenie imunity NutriGuard Plus.

29950
liquid zinc
€13,20

Zinok v tekutej podobe na podporu imunity, plodnosti, syntézi DNA a na ochranu buniek pred oxidačným...

24399
cytoprotect komplex pro vlasy kozu nechty 60 kapsul (1)
€20,90

Komplex vegánskych extraktov a vitamínov pre podporu zdravia vlasov, pokožky a nechtov.

24360
duoLife my blood moja krv 750ml
€42

Komplexný produkt, ktorý pôsobí na princípe synergie. Kombinácia výťažkov z ovocia a zeleniny a bohatého zdroja...

DL039
FIZZY EASY Ca + D3 COMPLEX
€10,40

DuoLife Boost Formula FIZZY EASY Ca + D3 COMPLEX je výživový doplnok vo forme šumivých tabliet, založený na aktívnych...

1056
FIZZY EASY ELECTROLYTE COMPLEX
€10,40

DuoLife Boost Formula FIZZY EASY Electrolyte COMPLEX je výživový doplnok vo forme šumivých tabliet, založený na...

1071
FIZZY EASY Mg + K + B COMPLEX
€10,40

DuoLife Boost Formula FIZZY EASY Mg + K + B COMPLEX je výživový doplnok vo forme šumivých tabliet na báze prvkov,...

1062
veg1 180 ribezla
€18,50
€20 (–8 %)

Multivitamín VEG1 s príchuťou čiernych ríbezlí, vyvinutý spoločnosťou Vegan Society v spojení so...

24159
veg1 60 ribezla
€11,50
€14 (–18 %)

Multivitamín VEG1 s príchuťou čiernych ríbezlí, vyvinutý spoločnosťou Vegan Society v spojení so...

99990
veg1 180 pom
€18,50
€20 (–8 %)

Multivitamín VEG1 s príchuťou čiernych ríbezlí, vyvinutý spoločnosťou Vegan Society v spojení so...

99991
veg1 90 pom
€11,50
€14 (–18 %)

Multivitamín VEG1 s príchuťou čiernych ríbezlí, vyvinutý spoločnosťou Vegan Society v spojení so...

99992
naturtreu-drmek-a-methylfolat-komplex-pro-zenske-organy
Tip
€24,99

Komplex drmku, železa, metylfolátu, vitamínu C a zinku pre maximálnu pomoc reprodukčnom orgánom ženy počas života.

24279
Drüsenschild Kelp Komplex
€25,50

Jód z prírodných zdrojov v komplexe s tymiánom a selénom pre podporu štítnej žľazy.

24219
kraftreserve magnesium komplex hochdosiert vegan 851325 1024x1024@2x
€25,50

Horčík prispieva k normálnej činnosti svalov a normálnemu energetickému metabolizmu.

24216
naturtreu-ochranny-stit-imunitny-komplex-s-echinaceou
€23,99

Komplex echinacey, kalmeghu, vitamínu C zo šípok, zinku, selénu a L-histidínu pre maximálne prírodné...

24261
Pflanzenheld Mikronährstoffe für Veganer und Vegetarier
€21,99

Veľmi zaujímavý komplex zostavený pre ľudí, ktorí majú špecifické medzery vo výžive. Vysoká dávka vápnika,...

24387
naturtreu silne kosti vapnik vitamin c 120 vegan kapsul
€22,99

Naturtreu Silné kosti je prípravok s obsahom Vápnika a Vitamínu C. Prispieva k udržaniu zdravých...

29442
d3+k2 naturtreu
€41,49

Kombinácia vitamínu D3 (1000 IU v jednej kvapke) a vitamínu K2 MK7 (12 µg v jednej kvapke)...

24249
uzas zinok kvapky 50 ml
€15,99

Zinok v tekutej forme na posilnenie imunity, kognitívnych funkcií či pre viac krásy. Bez zbytočných...

24270
Hore
Ďalšie produkty